Hiljaisten äänet esiin ja osaksi tulevaisuustyötä

Mitä syntyy, kun demokratia, tulevaisuusvalta ja ennakointi yhdistetään? ”Vuoden 2026 alussa käynnistynyt hanke, jossa haavoittavassa asemassa olevien ääni saadaan kuuluviin ja osaksi päätöksentekoa”, projektipäällikkö Maiju Lehto Diakonissalaitokselta vastaa.

Demokratia tarvitsee kaikkien ääntä – Tulevaisuusvalta ja ennakointi päätöksenteossa -hanke starttasi vuoden alusta, mutta sen juuret ovat syvemmällä. Diakonissalaitos aloitti osallistavan tulevaisuustyönsä eli ilmiöasematyön vuonna 2023.

”Tavoitteena on laajentaa tulevaisuusvaltaa eli sitä, kenen ääni yhteisestä tulevaisuudestamme keskusteltaessa pääsee kuuluviin. Kaikille hyvän tulevaisuuden rakentamiseen tarvitaan ajatuksia yhteiskunnan joka laidalta”, osallistavan tulevaisuustyön asiantuntijana Diakonissalaitoksella toimiva Maiju korostaa.

Tulevaisuustyön oma tulevaisuus on hankkeen asioista tänä vuonna ajankohtaisempaa kuin ehkä koskaan.

”Kiittävä palaute on ylittänyt odotuksemme”

Diakonissalaitoksen ilmiöasematyö alkoi kolme vuotta sitten pilotilla. Se suunnattiin haavoittuvissa elämäntilanteissa olevien ihmisten pariin, joiden äänet yleensä jäävät kuulematta. Pian työpajoissa huomattiin, että perinteinen dialogimuotoinen osallistuminen ryhmässä on monelle vaikeaa esimerkiksi vammaisuuden, mielenterveyshaasteiden, näköalattomuuden tai riippuvuussairauksien takia.

”Kenelle tahansa voi olla haastavaa vastata tulevaisuuskysymyksiin tyhjältä pöydältä, mutta etenkin monille Diakonissalaitoksen asiakkaille. Lähdimme kehittämään uudenlaisia, esteettömämpiä ja saavutettavampia menetelmiä yhdessä heidän kanssaan, joille osallistuminen on eri syistä haastavaa. Loimme muun muassa sanoja ja kuvia yhdistäviä keskustelukortteja, joiden avulla osallistujat pystyvät oivaltamaan itselle tärkeitä asioita ja löytämään sanoja toiveilleen”, Maiju kertoo.

”Menetelmien kehitystyö jatkuu, mutta merkillepantavaa on se, kuinka suuri tarve tulevaisuuskeskusteluille on. Sekä työpajojemme osallistujamäärät että niistä saatu kiittävä palaute on ylittänyt kaikki odotuksemme.”

”Se on ollut iso unelma ja nyt se toteutuu”

Vuonna 2023 myös valtiovarainministeriön Avoin hallinto oli tunnistanut tarpeen kansalaisten keskustelun lisäämiseksi demokratian kriisin, kansalaisissa lisääntyneen pettymyksen ja epäluottamuksen sekä osallistumismahdollisuuksien puutteen vuoksi. Lisäksi Sitra oli alkanut selvittää, mitä tulevaisuusvalta on.

Tehty pohjatyö tiivistyy nyt Diakonissalaitoksen ja valtiovarainministeriön yhteishankkeeseen, jonka rahoittaa Sitra. Demokratia tarvitsee kaikkien ääntä – Tulevaisuusvalta ja ennakointi päätöksenteossa -hankkeen tavoitteena on laajentaa tulevaisuusvaltaa ja sen vaikuttavuutta päätöksenteossa sekä linkittää Diakonissalaitoksen työ osaksi valtiohallinnon ennakointityötä.

”On tärkeää, että yhteisestä tulevaisuudesta keskusteltaessa ääneen pääsee mahdollisimman moni. Ääni ei kuitenkaan riitä, vaan ihmisten mielipiteet pitää myös saada kuuluviin päätöksenteossa. Olemme alusta asti ajatelleet, että meidän lisäksemme päättäjien pitäisi saada tietää, mitä haavoittuvassa asemassa olevat ihmiset meille kertovat, koska asiat ovat niin tärkeitä. Se on ollut iso unelma ja nyt se toteutuu”, Maiju iloitsee.

”Olemme tästä äärimmäisen kiitollisia”

”Olemme ylpeitä ja onnellisia siitä, että pääsemme tekemään jotain näin tärkeää”, Maiju Lehto sanoo.

Vuosi 2026 on lähtenyt hyvin ja vauhdikkaasti liikkeelle. Tekemistä on vauhdittanut joulukuussa 2025 tullut tieto siitä, että Diakonissalaitoksen tulevaisuustyö on mukana valtionhallinnon ennakointiprosesseissa tuottamassa tietoa jopa odotettua laajemmin.

”Olemme tästä äärimmäisen kiitollisia. Uusien yhteistyökuvioiden ansiosta osallistamme alkuvuodesta lapsia ja nuoria. Lisäksi kutsumme mukaan ja koulutamme uusia kumppaneita, jotka työskentelevät haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten parissa. Tavoitteenamme on laajentaa osallistavan tulevaisuustyömme mallia osaksi suomalaista yhteiskuntaa siten, että kerätystä aineistosta tulee osa valtionhallinnon työtä”, Maiju kuvailee.

”Liitymme samalla prosessiin, joka on ollut jo muutaman vuoden käytössä. Kyse on kansallisista dialogeista ja yhteiskunnallisen vuoropuhelun toteuttamisesta eri teemoista, joista toteutetut raportit jo menevät valtionhallinnolle tiedoksi. Me tuomme tähän prosessiin mukaan ne ihmiset, jotka eivät pysty osallistumaan perinteiseen dialogiin, vaan hyötyvät esteettömyydestä ja toiminnallisuudesta. Lisäksi meillä työskennellään aina tulevaisuusnäkökulmasta.”

”Lopetamme aina toivottaviin tulevaisuuksiin”

Vaikka Sitran rahoittama hanke on vuoden mittainen, kyseessä ei ole vuoden projekti. ”Luomme tänä vuonna prosessin, joka toivottavasti jatkuu maailman tappiin asti laajentuen”, Maiju sanoo hymyillen.

Maiju tietää kokemuksesta, kuinka tärkeää ja innostavaa tulevaisuustyö on. ”Monta kertaa on ollut haastavaa ja absurdiakin mennä pitämään tulevaisuuskeskusteluja ihmisille, jotka asuvat jopa kadulla. Työpajoissa on kuitenkin aina erityinen tunnelma, ja osallistujat ovat jälkikäteen ihmeissään siitä, mitä oikein tapahtui.”

”Tähän liittyy monta tasoa. Osallistujat ovat tulleet kuulluiksi – ehkä ensimmäistä kertaa elämässään. He huomaavat, etteivät ole asioiden kanssa yksin, mikä tuottaa toimijuuden ja voimaantumisen kokemuksen. Käsittelemme työpajojen alussa aina esteitä ja haasteita, mikä on välttämätön vaihe kokonaisuutta, mutta lopetamme aina toivottaviin tulevaisuuksiin”, Maiju kertoo.

”Meidän tulee antaa tulevaisuusvaltaa kaikille”

Tulevaisuus voi näyttäytyä monille tämän päivän uutistulvan sumassa toivottomalta. ”Pian sadan työpajan kokemuksella on käynyt ilmi, että osallistujat kokevat nykyisen yhteiskunnan usein varsin vaativaksi, lamauttavaksi ja armottomaksi”, Maiju sanoo.

”Työpajoissa osallistujat puhuvat paljon luonnosta, ilmastosta, sosiaalisesta ja ekologisesta vastuusta, joustavista työmahdollisuuksista, ystävällisyydestä, inhimillisyydestä ja yhteisöllisyyden kaipuusta. He toivovat tulevaisuudelta hyvinkin arkisia asioita, haluavat mennä kesällä mökille tai päästä opintoihin tai töihin.”

”Uskon, että nykyisessä kompleksisessa, kriisiytyneessä, vaikeassa ja ahdistavassakin maailmantilanteessa työmme on tärkeämpää kuin koskaan. Meidän tulee pystyä antamaan tulevaisuusvaltaa kaikille ihmisille. Kun asiakkaamme pysähtyy miettimään toivottavia tulevaisuuksia ja saa vaikka vain ajatuksen murusen siitä, että voi vaikuttaa, se on arvokasta”, Maiju summaa.

”On aika tartuttaa tulevaisuusvallan ilosanomaa”

 Työpajoissa tunnistetaan Maijun mukaan se tosiasia, ettemme voi muuttaa niitä isoja voimia, jotka maailmaa vievät eteenpäin. Voimme kuitenkin vaikuttaa.

”Haluaisin ajatella, että murroskohdista löytyvät mahdollisuudet. Meillä on nyt momentum kuulla muitakin visioita tulevaisuudesta kuin niitä, jotka pyörivät uutisissa”, Maiju sanoo.

”Teot synnyttävät toivoa ja toivo tekoja. Kun havahtuu huomaamaan, että tulevaisuus voi olla jotain ihan muuta kuin on luullut, se tuo saamamme palautteen mukaan osallistujille hyvän ja toiveikkaan olon.”

”Myös päättäjät ovat haastavassa tilanteessa joutuessaan ratkaisemaan vaikeita asioita saamatta työstään juurikaan kiitosta. Toivon, että hankkeemme tuottaa tietoa, joka on aidosti avuksi. On aika saada ihmisten äänet kuuluviin ja tartuttaa tulevaisuusvallan ilosanoma mahdollisimman laajalle. Olemme ylpeitä ja onnellisia siitä, että pääsemme tekemään jotain näin tärkeää.”

Lue lisää Diakonissalaitoksen tulevaisuustyöstä.

Kirjoittaja

Sari Okko

Toimittaja, Toimittajaverkosto

Vastaa

Pakolliset kentät on merkitty *